180 I 2025. ÎNGRIJORAREA ȘI FRĂMÂNTAREA PENTRU LUCRURI DAR NU ȘI PENTRU SUFLET !
I Podcast I Pasaj Biblic : Luca 10 : 40 – 42 I Meditaţii din Cuvânt I Cezareea I Reşiţa I 29 Iunie 2025 I
Îngrijorarea și frământarea pentru lucruri dar nu și pentru suflet ! Exista pe vremea Domnului Isus și există și azi o îngrijorare și multă frământare pentru lucruri ! Și în special pentru ceea ce nu avem.
Dar acest mult consum interior se face în defavoarea sufletului pe care-l neglijăm, mai ales prin faptul că, nu petrecem suficient timp în prezența Domnului Isus !
În Luca 10 : 40 – 42 scrie că :
„Marta era împărţită cu multă slujire, a venit repede la El şi I-a zis : „Doamne, nu-Ţi pasă că sora mea m-a lăsat să slujesc singură ? Zi-i, dar, să-mi ajute.”
Drept răspuns, Isus i-a zis : „Marto, Marto, pentru multe lucruri te îngrijorezi şi te frămânţi tu, dar un singur lucru trebuie. Maria şi-a ales partea cea bună, care nu i se va lua.” … ”.
Poate că principalele motive de îngrijorare ale Martei erau acestea :
În primul rând, în acele momente erau atâtea lucruri de făcut și Marta vedea foarte bine că, parcă nimănui nu-i păsa că Domnul Isus și ucenicii Lui au și ei nevoile lor fizice !
În al doilea rând, Marta poate credea că nu este făcută o prioritizarea clară a activităților. Înțelegem că ea voia ca întâi să fie făcută mâncarea și apoi să se ocupte de partea spirituală.
Iar în al treilea rând, în esență, îngrijorarea Martei era în special pentru obținerea lucrurilor necesare persoanelor prezente !
Martei, Domnul Isus i-a spus :
„Pentru multe lucruri te îngrijorezi și te frămânți tu … ”. (Luca 10 : 41)
Dar să ne gândim acum puțin la Marta și la modul în care au decurs lucrurile atunci și acolo.
- Noi poate că presupunem că dacă am fi în situația Martei, nu am fi procedat ca ea !
- Dar oare nu exact așa facem și noi, când avem de ales între a face ceva pentru Domnul Isus și pentru ucenicii Lui sau a sta de vorbă cu EL ?
- Oare nu alegem și noi activismul în locul practicării reverenței în prezența Domnului Isus, prin Duhul Sfânt ?!
Doamne Isuse, dă-mi Te rog frumos harul de-a mă debarasa de îngrijorare și de-a sta suficient timp cu Tine, zilnic !
Și Îți mulțumesc frumos pentru că știu că Tu mi-ai ascultat această rugăciune ! Amin !
Podcastul poate fi ascultat aici :
Podcast: Play in new window | Download
